Kategori: Blogg

Sommarföljetongen: TWAR-mannen/Hypokondrikern del 15

Vi börjar närma oss upplösningen på denna rafflande följetong. Lägg datumet 23 februari på minnet!

DSC00484

Hårdkörning på bred front i kampen om lösningen börjar jag nu ana resultat. Först var jag i morse på datortomografi (se bild ovan – i just den manicken låg mitt huvud!) vilket var läskigt men förmodligen bra. Nu skulle det ta någon vecka innan Dr Öhlund i Fredhäll fick provsvaren.

Men, bara någon timme efter tomografin ringer det från Akademiska! Ja ni läste rätt – A k a d e m i s k a! De berättade att Professor(!) Göran Friman (the one and only) har fått ett återbud nästa vecka och att jag kunde få platsen istället!!

På tisdag lunch sätter jag mig på uppsalapendeln för att några timmar senare komma hem till hufvudstaden som en ny människa.

Om det här håller så får ni se upp för en jävligt taggad orienterare i vår!

Inlagd: 2010-02-19
Skrivet av: Oskar
Etiketter: ,
Kommentarer via RSS
2 kommentarer
  • Ojojoj, ett historiskt ögonblick för TWAR-mannen/Hypokondrikern!

    Jag tror faktiskt att jag talar å alla TWARmannen-fans vägnar när jag skriver följande:

    Vi vill ha rapportering live här på kontrakurs.se hela tisdagen!

    Av: Daniel
    Inlagd: 2010-02-19 kl 17:22
  • Ja det hade varit något! Kanske går att styra upp, dock är min mobil för kass för att göra inlägg på. Är du tillgänglig som transcriber från SMS?

    Av: Oskar
    Inlagd: 2010-02-20 kl 15:26
Lämna en kommentar